Duše má práva

Lidé se zkušeností s duševním onemocněním mají u nás rovná práva s ostatními pouze na papíře. V praxi se k nim však chováme jako k občanům druhé kategorie. Snažím se alespoň trochu přispět  ke zlepšení.

Právní pomoc je v souvislosti ochranou práv lidí s psychosociálním znevýhodněním mimořádně důležitá. Pro rozhodování soudů o omezení svéprávnosti a o souhlasu s nedobrovolnou hospitalizací zákon předpokládá, že soud dané osobě ustanoví procesního opatrovníka z řad advokátů. To se v praxi i děje. Ovšem mnozí lidé, kteří byli hospitalizovaní bez...

Možná si to úplně neuvědomujeme, ale o právech osob se zdravotním znevýhodněním se často baví lékaři a právníci bez toho, že by do debaty zahrnuli samotné lidi s touto zkušeností. Řešíme jejich postavení, jejich potřeby, jejich problémy a oni u toho nejsou.
Je to jako, když se rodiče baví o dětech a dětem u toho říkají, že nemají...

Jak jste už možná zaznamenali, aktuálně se věnuji přípravě pochodu Blaník - Tábor. Do dalších ročníků jdeme s názvem Padesátka o duši, udělali jsme facelift a začínáme pracovat na propagaci. Naším hlavním komunikačním kanálem pro videa bude nově youtube. Ale nebojte se, budeme všude 😀
K tomu, abychom mohli na novém youtube kanále vysílat z pochodu...

Na sociální síti Linkedin jsme založili stránku pro sdílení informací, názorů, judikátů, odkazů a jiné inspirace z oblasti ochrany práv lidí s duševním znevýhodněním. O nedobrovolných hospitalizacích, právech pacientů, omezování svéprávnosti, ochranném léčení a dalších tématech.

Zatím poslední větší akce se konala v Senátu PČR, kde jsme spolupořádali kulatý stůl "Psychiatrické hospitalizace a práva osob s psychosociálním znevýhodněním". Mezi panelisty zasedli mimo jiné předseda Ústavního soudu Josef Baxa, senátor Marek Slabý, psychiatrička Tereza Szymanská a vrchní zdravotní sestra ÚVN Tomáš Petr.
Jako diskusní materiál...